Nvidia 2021’de TSMC’nin 7 nm noduna geçebilir

RTX 3000 ailesi, beklentilerin aksine Samsung'un 8 nm bantlarından çıkıyor. Çıkışın yakınında ortaya çıkan değişiklik, TSMC'nin üretim kapasitesinin doluluğu ve teklif edilen fiyatla ilişkilendirildi. Son rapora göre, Nvidia gelecek yıl TSMC ile el sıkışacak. Nvidia'nın böyle bir değişiklik yapmasında bir faktör olarak TSMC müşterilerinin kademeli olarak 5 nm'ye geçmesiyle 7 nm üretim kapasitesinin siparişlere sunulacağı düşünülüyor.

Bununla birlikte, üretim düğümünü değiştirmek, PCB'deki VRM ünitesinin tasarımında ve GPU tasarımında bazı değişiklikler gerektirebilir. . Şu anda son kullanıcı pazarına sunulmayan GA100 Ampere GPU, TSMC'nin 7 nm düğümünde üretiliyor.

Bu nedenle son kullanıcı odaklı Ampere GPU'ların Samsung'un 8 nm tekniğinden TSMC'nin 7 nm sürecine adaptasyonunda köklü bir değişiklik olmayabileceği vurgulanmaktadır.

2021 yılına denk gelecek değişiklik ile birlikte Nvidia, RTX Ampere Super kartlarda 7 nm TSMC düğümünü tercih ederken, Samsung'un giriş seviyesi kartlarda 8 nm tekniğine devam edeceği tahmin ediliyor.

[bkz. dh = 1258259

Bu, RTX Turing Super modellerinin, ilk Turing kartlara kıyasla daha kaslı bir GPU sağlamak için üst düzey GPU'yu kırpma avantajına sahip olmasının yanı sıra, Ampere Super ailesinin de daha düşük seviyelerde desteklenebileceği anlamına gelir. güç tüketimi ve yüksek frekans geliştirme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir