Venüs’te yaşam izi bulundu! Tarihi keşif ne anlama geliyor?

Uluslararası gökbilimcilerden oluşan bir grup bilim adamı, bugün Venüs atmosferinde önemli yaşam izlerinin keşfedildiğini duyurdu. Konuyla ilgili bir toplantı yapan Kraliyet Astronomi Derneği, Venüs’te bulunan yoğun fosfin miktarının biyolojik bir mekanizmaya işaret ettiğini belirtti.

Bu ne demek? . Fosfin, yalnızca organik yaşam formlarının bozulmasıyla çok küçük miktarlarda ortaya çıkar. En azından, dünyadaki doğal yaşamla tamamen ilgili bir bileşen. Ancak abiyotik mekanizmaların bir sonucu olarak fosfinin oluşması imkansız değildir. Örneğin, Jüpiter gibi yaşamın beklenmediği yerlerde keşfedildi. Ancak bugünkü haberimizde çok farklı bir durum var; Bilim adamları, Venüs’ün çok yoğun miktarda fosfin içerdiğini ve şu anda abiyotik bir mekanizmanın bu seviyede fosfin üretmesinin olası olmadığını söyledi. Venüs aslında Güneş Sistemi’nde boyutları ve kütlesi bakımından Dünya’ya en çok benzeyen gezegen olarak biliniyor. Bununla birlikte, inanılmaz derecede yoğun atmosferi (Dünya’nın 100 katı) ve aşırı yüzey sıcaklıkları (ortalama 450 santigrat derece) nedeniyle, Venüs, Mars kadar yaşam arayışında ilgi odağı olmamıştır. Bununla birlikte, Venüs’ün yoğun bulutlarında sıcaklıkların ve atmosferik basıncın çok uygun aralıklarda olduğunu biliyoruz. Bu nedenle Venüs bulutlarında yaklaşık 50 km yükseklikte bir şehir inşa etme fikri bilim dünyasında hala popüler. Bugün açıklanan keşif bu nedenle oldukça heyecan verici. Bulunan fosfinin yüzeyden 50-60 kilometre yükseklikte bulunduğu belirtildi. Dünyada fosfin üretiminde bazı anaerobik mikrobiyal yaşam formlarının önemli bir rol oynadığını biliyoruz. Bilim adamları, benzer organizmaların Venüs’te de var olabileceğini düşünüyor.

“Olağanüstü iddialar olağanüstü kanıt gerektirir”

Elbette, fosfinin keşfi, mutlaka yaşamın varlığını kanıtlamaz. Bilim adamları, Venüs hakkında hala bilmediğimiz çok şey olduğunu söylüyor. Şu anda açıklayamayacağımız tamamen farklı bir mekanizma, Venüs’teki fosfin varlığının açıklaması olabilir. Araştırmacılar, şimdiye kadar yıldırım çakmaları ve meteor bombardımanı gibi bazı olasılıkları modellediklerini, ancak bu hesaplamaların bulunan bu yoğun fosfini açıklamada yetersiz kaldığını söylediler. Bilim adamları şimdi bu fosfinin tam olarak ne anlama geldiğini anlamak için yoğun araştırmalara başlayacaklar. Bugünün keşfi elbette önemlidir, ancak sadece başlangıçtır. Konuyla ilgili konuşan Londra Üniversitesi araştırmacıları, “Olağanüstü iddialar olağanüstü kanıtlarla desteklenmelidir. Şu anda iyi kanıtlarımız var, ancak olağanüstü değil” dediler. Venüs’teki fosfinin keşfi, Şili’deki Atacama Büyük Milimetre / milimetre-altı Dizisi (ALMA) ve Hawaii’deki James Clerk Maxwell teleskopu kullanılarak yapıldı. Araştırmayı yürüten ekip, Manchester Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Cardiff Üniversitesi’nden araştırmacıları içeriyor. Çalışmanın bazı ünlü bilim adamlarının da yer aldığı tam makalesi bugün Nature Astronomy’de yayınlandı.

MIT tarafından yayınlanan video:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir