AMD RDNA3+’te çoklu yonga tasarımına geçebilir

Donanım dünyasının Ryzen 5000 işlemcilerden bahsettiği bu günlerde başarının arkasındaki temel faktör şüphesiz çok yongalı tasarımdır.

Kolaylıkla yüksek performansa ölçeklenebilen uygun maliyetli işlemciler üretmesini sağlayan fikir, grafik kartına da uygulanabilir.

AMD başlangıçta çok yongalı tasarımın dezavantajlarından kaynaklanıyordu Intel karşısında bazı zorluklara rağmen, şirket eksiklikleri gidermeyi başardı. Çoklu çip fikrinin artık belirli bir olgunluğa ulaşması, görünüşe göre kırmızı takımı farklı alanlara yönlendirdi.

ABD patent ofisine yapılan başvuru, AMD'nin GPU yonga hazırlığını gün ışığına çıkardı. Henüz resmi olarak doğrulanmayan çoklu modül yapısı, AMD'nin GPU'da bu tasarıma geçmesini bugüne kadar engelleyen bazı önemli dezavantajlara sahip.

Crossfire konfigürasyonlarında da görülen birden fazla GPU'nun birlikte çalışmasının düşük verimliliği akla gelen ilk örneklerden biri.

GPU 'Çalışma prensibi nedeniyle birden fazla aktif membranın paralel çalışması oldukça zordur. Ayrıca, kümeler arasındaki bellek içeriğini senkronize etmek için gereken tasarımın karmaşık yapısı ve maliyeti, durumu daha da zorlaştırır. Ancak AMD mühendislerinin olumsuzluklara bir çözümü var gibi görünüyor. Bunlardan biri, GPU'nun, kümelerden oluşan çoklu GPU yapısında yüksek bant genişliğine sahip pasif çapraz bağlantılar kurarak farklı işlevleri yerine getiren bir SoC'ye dönüştürülmesidir. SoC'nin CPU ile iletişimi, tüm kümelerin bağlı olduğu ilk yonga ile sağlanacaktır.

Önbellek senkronizasyonu için, her kümeye atanan bellek, yüksek bant genişliğine sahip bağlantılar aracılığıyla diğer kümeler tarafından erişilebilir olmaya devam edecektir.

AMD, sızıntılara göre RDNA3 + mimarisi ile çoklu modül tasarımına geçebilir. . Intel tarafı, bu yıl sunacağı Xe-HP kartlarında yeni tasarımı deneyimlemeye başlayacak. Bir süredir bilinen Nvidia'nın Hopper kartları, şirketin ilk çoklu zar deneyimi gibi görünüyor.

Bunlara da Göz Atın

AMD Infinty Cache nedir?

RX 6000 sunumundaki en çarpıcı donanım yeniliği Infinity Cache idi. AMD'nin detay paylaşımından kaçındığı önbellek hacmi performans artışı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir