Fransa 76 Cami İçin Denetim Kararı: ‘Bazı Camiler Kapatılabilir’

Fransız hükümeti camilerde aşırılık yanlısı görüşlere karşı büyük ve eşi görülmemiş bir mücadele başlatacağını duyurdu. BBC Türkçe'nin verdiği bilgiye göre Darmanin, Twitter'da bu kapsamda bazı camilerin kapatılabileceğini belirtti. 'İçerideki düşmanla' savaşarak cevap vereceğini söyledi.

Fransa'nın başkenti Paris'teki ifade özgürlüğü dersinde Hz.Muhammed'in çizgi filmlerini gösteren öğretmen Samuel Paty 16 Ekim'de başı kesilerek öldürüldü.

Ekim ayının sonunda, Fransa'nın güneyindeki Nice kentinde düzenlenen bıçaklı saldırıda üç kişi öldü ve çok sayıda kişi yaralandı. Macron, bu saldırıların ardından 'İslami aşırılık' ile mücadele için bir yasa hazırlanacağını ve Fransa'daki Müslümanlar üzerindeki dış etkiyi sınırlandırmak için önlemler alınacağını belirtti.

Macron, 2 Ekim 2020'de 'İslami ayrılıkçılık' ile savaşmak ve laik değerleri savunmak için yaptığı konuşmada, Vahhabilik, radikal İslam ve Selefilik'e atfedilen konuşmasında, “İslam, tüm dünyada kriz içinde olan bir dindir. Siyasal İslam'a inanmıyoruz, dünya istikrarına ve barışına uygun olduğuna inanmıyoruz. Aşırılığın hapishaneler, internet gibi devlet kontrolündeki yerlerde başladığını vurgulayan Louati, "Samuel Paty'ye yapılan saldırı önlenebilirdi. Paty'yi öldüren kişi en az dört defa Müslümanlar tarafından şikayet edildi. Müslümanlar olabilir. Hâlâ hükümetle çalışıyor olsalar da hem yurtdışında hem de yurtiçinde ilk terör mağdurları. ”3 Kasım'da yapılan açıklamaya göre, Macron göreve geldiğinden bu yana son üç yılda 43 cami kapatıldı.

Bunlara da Göz Atın

Trump’a Bir Darbe de YouTube’tan Geldi

Google'ın video paylaşım platformu YouTube, ABD Başkanı Trump'ı yasakladı. Karar alındıktan sonra Trump'ın kanalına yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir