Akıllı saat dünyasında bir ilk: Mikro LED ekran

Geleceğin teknolojisi olarak uzun yıllardır konuşulan mikro led ekran teknolojisi, akıllı saatler aracılığıyla hayatımıza girmeye başladı. Apple'ın ileride Mac, iPad ve iPhone için kullanması beklenen bu ekran teknolojisi, Çin'de hayat bulmuş gibi görünüyor. Bir konferansta tanıtılan APHAEA Saat için kullanılan bu ekran teknolojisi, parlaklık, dayanıklılık ve pil ömrü açısından pazarı etkileyecek özellikler sunuyor.
Mikro LED ekran kullanan ilk akıllı saat ve özellikleri
Çin'de TV ve ev elektroniği üreten Konka Group tarafından tanıtılan akıllı saat. 1500nit gibi yüksek parlaklığa sahip ekranı ile dikkat çekiyor.
Asas
Akıllı saat, 2 inçlik Mikro LED ekranı sayesinde tek bir şarjla 35 günlük pil ömrü sunabiliyor. Konferansta verilen bilgilere göre APHAEA Watch adlı akıllı saatin ekranı -30 derece ile 70 derece arasındaki sıcaklıklarda çalışabiliyor. Mikro LED ekranlar, OLED ekranlar gibi ışık yayan LED diyotları kullanır. İki teknoloji arasındaki temel fark, OLED için piksellerde organik malzemelerin kullanılması, Mikro LED için ise inorganik Galyum Nitrür malzemelerin kullanılmasıdır. Yine OLED ekranlara göre bu ekran teknolojisini çok daha dayanıklı kılan inorganik malzemelerden yapılmıştır.

& nbsp;

Böylelikle OLED gibi hem parlak hem de gerçek siyahlar görünür ve Micro LED teknolojisi sayesinde daha ince paneller üretilebilir. Yine bu yüksek parlaklığa rağmen Micro LED teknolojisi OLED ekranlara göre yüzde 50 daha az güç tüketimiyle karşımıza çıkıyor. LED ekranlarda bu oran yüzde 90'lara kadar çıkıyor. Mikro LED ekran teknolojisi ile karşılaştığımız en büyük dezavantajlardan biri yüksek üretim maliyetleriydi. Ancak son yıllarda yapılan iyileştirmeler sayesinde OLED panellerle başa baş gitmiş görünüyor.

Bunlara da Göz Atın

LG, sızdırılan katlanabilir telefon ile gündemde

Velvet ve Wing modelleriyle akıllı telefon pazarına yeniden giren LG, yeni bir patent sızıntısı ile gündeme geldi. LG'nin katlanabilir bir telefon üzerinde çalışmaya başladığı iddia ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir