TSMC, Akıllı Telefonlar İçin 3nm İşlemciler Üretmeye Başlayacağı Tarihi Açıkladı

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden TSMC, önümüzdeki dönemde 3 nm mimariye dayalı gelişmiş çipler üretmeye başlayacaklarını belirtti. Hiçbir şey ters gitmezse yeni çipler 2023'te piyasaya sürülecek.

Tayvan merkezli TSMC, dünyanın en büyük yonga seti üreticilerinden biridir. Şirket; Apple, AMD ve Intel gibi gelişmiş teknolojilere dayalı çipler üretir. 2020'nin ilk çeyreğinde 5 nanometre mimariye dayalı çipler üretmeye başlayan TSMC'nin bir sonraki hedefi, daha güçlü ancak daha az enerji gerektiren yongalar üretmektir. . Yeni yongaların daha yüksek performansa ve daha düşük güç tüketimine sahip olması bekleniyor.

3 nm mimariye dayalı yongalar Fin-FET teknolojisi ile üretilecektir

TSMC, 2018'de 7 nm ve 2020'de 5 nm yonga üretimine başladı. Apple ayrıca, A14 Biyonik yonga setlerinde kullanılmak üzere TSMC'nin 5 nm mimari tabanlı yongalarını tercih etti. TSMC, 5 nm yongalarda gösterdikleri başarıyı 3 nm yonga üretimi ile bir sonraki aşamaya taşıyacaklarını belirtti. Şirketin CEO'su Wei Zheija, 3 nm'lik yonga sürecinin sorunsuz işlediğini ve yongaların önceki nesillerde olduğu gibi Fin-FET teknolojisi ile üretileceğini söyledi. Şirket 2021'de deneme sürecine başlayacak. Seri üretime 2022'nin ikinci yarısında başlanması hedefleniyor. İşler iyi giderse 3 nanometre mimarisine dayalı yongalar 2023'te piyasaya çıkacak.

Şirket, Tayvan'da kurduğu fabrikada üretecekleri cipslere 3nm Plus adını vereceğini açıkladı. Ayrıca 3 nanometre mimariye dayanan çiplerin ilk müşterisinin Apple olacağı da vurgulandı. Bu da Apple'ın 2022'den beri üreteceği cihazlarda 3 nm'lik yonga setleriyle karşılaşabileceğimizi gösteriyor.

Bunlara da Göz Atın

En değerli mobil oyunlar açıklandı! İşte zirvedekiler

Mobil uygulama pazarındaki gelişmeleri aktaran Sensor Tower, geçtiğimiz dönemde mobil oyun sektöründeki büyüme rakamlarını paylaştı. Hangi mobil oyunlar en yüksek piyasa değerine ulaşır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir