Sosyal medyadaki 10 bin paylaşıma noter tespiti

Sosyal medya platformlarında hakaret, yanlış bilgi, başkalarına iftira atanların gönderiyi silmesinin ardından hukuki süreç engelleniyor. Bu gibi durumlarda noterler mağduriyeti önlemek için "elektronik tespit (e-Tespit)" hizmeti vermektedir.

Yaklaşık 4 yıldır hayatımızda olan e-Tespit hizmeti sayesinde noterler, sosyal medya hesaplarındaki gönderilerin silinmeden kayıt altına alınmasını sağlıyor. Herhangi bir web sitesindeki sayfaların içeriğini kanıtlamak için kullanılır.

E-Tespit hizmetinden yararlanmak için notere gitmenize gerek yoktur. Türkiye Noterler Birliği tarafından online olarak hazırlanan e-Tespit Portalı sayfasını kullanarak noter tanımak istediğiniz sayfayı kaydedebilirsiniz. Örneğin, bir Twitter gönderisiyle ilgili hukuki bir süreç başlatacaksınız. Bu paylaşımı ispatlamak için e-Tespit Portalı üzerinden Twitter'a giriş yaparak ilgili paylaşımı kaydedip noter tespiti yapabilirsiniz. Tespit işlemi 7 gün 24 saat yapılabilmektedir.

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun China, bugün yaklaşık 10 bine varan işlem kullanılarak e-algılama sistemi kullanıldığını duyurdu. E-Tespit uygulamasının sosyal medya hesaplarından alınan aşağılayıcı, yanlış ve yanıltıcı paylaşımların silinmeden kaydedilmesine ilişkin popülaritesine değinen Dursun Cin, "e-Tespit uygulamamız ile sosyal medya veya benzeri kaynaklar endişe verici konulardır. Hisse senetlerinin bir kısmına her an silinebilir hukuki işlem başlatmak ve yok etmek için bu konuda yasal işlem başlatmak istenmesi söz konusu olduğunda, Türkiye Noterler birliğin e-tespit sistemine girerek tespit sağlayabilirler. bu paylaşımı daha sonra yapar bu paylaşımı oradan kaldırsa bile noter tarafından tespit edildiği için hukuki yollara başvurma hakkına sahiptir. "

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir