Samsung Yönetim Kurulu Başkanı Lee Kun-Hee Hayatını Kaybetti

Samsung'un uzun yıllar yönetim kurulu başkanı olan Lee Kun-Hee'nin vefat ettiği açıklandı. Lee Kun-Hee, 2014'te hastaneye kaldırıldığından beri tedavi görüyor.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Samsung'un Yönetim Kurulu Başkanı Lee Kun-Hee'nin hayatını kaybettiği belirtildi. Lee Jae-yong, Lee Kun-Hee'nin ölüm haberini verdi.

Samsung'un fiili başkanı Lee Jae-yong, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2014'ten beri tedavi gören babasının öldüğünü söyledi.

Samsung Yönetim Kurulu Başkanı öldü

Lee Kun-Hee, teknoloji devine ilk adımını 1968'de attı ve 19 yıl sonra, 1978'de yönetim kurulu başkanlığını babası Lee Byung-chul'dan devraldı. Samsung, Lee Kun-Hee yönetiminde dünyanın en başarılı şirketlerinden biri olmayı başardı. Lee Kun-Hee yönetimindeki teknoloji devi, 2007 yılında Fortune dergisi tarafından hazırlanan Dünyanın En Büyük 100 Şirketi listesine girmeyi başardı. Lee Kun-Hee, geçmişte bir rüşvet skandalına da karışmıştı. Yöneticinin vergi ödemekten kaçınmak için 2008 yılında savcı, hakim ve siyasetçilere rüşvet verdiği iddia edildi. Bu iddiaların ardından Lee Kun-Hee hakkında soruşturma başlatıldı ve bu soruşturma kapsamında bir rüşvet fonu kurduğunu ve şirketteki işinden ayrıldığını itiraf etti. . Lee, yargılandığı mahkeme tarafından 3 yıl hapis ve 98 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Lee Kun-Hee, 2009 yılında o zamanki Güney Kore Başkanı Lee Myung-bak tarafından yayınlanan özel bir afla beraat ettikten sonra 2010 yılında şirketin yönetim kuruluna geri döndü. Kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırılan Lee Kun-Hee yerine 2014, oğlu Lee Jae-yong vekillik yapıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir