Mühendislik öğrencileri Fransa’daki uluslararası finalde yarışacak

Öğrenciler ve Renault mühendislik firması "twizycontest'20" den oluşan Bursa Teknik Üniversitesi (BTU), Türkiye'nin ilk uluslararası yarışmasını başarıyla tamamlayan modelleme ekibini geliştirdi, Fransa'da uluslararası finalde yarışacak.

Makine mühendisliği 3. sınıf öğrencileri Arzu Onaylı, Tunahan Akman, Melike Omak, İsmail Kiraz ve elektrik-elektronik mühendisi adayı Halil Can Yardımcı'dan oluşan Emizy ekibi, "Mobilite çözümleri toplum".

Elektrikle çalışan iki kişilik Twizy modelini, dar yollarda ve özellikle kapalı alanlarda acil sağlık hizmeti sunumunu kolaylaştırmak için tasarladı. Sistem ayrıca araçta yer alacak önlemin vücut ısısının bulunduğu yerdeki kişinin aracından dolayı planlanan sağlık çalışanlarının ekranına bilgi gönderebilmesi nedeniyle yeni bir tip koronavirüs (Kovid-19) 'dir.

Türkiye'nin yanı sıra Romanya, Rusya, İspanya, Fransa, Kolombiya ve Brezilya'dan gelen ekiplerden öğrencilerden Tunahan Akman, Twizy'de arka koltuğun kaldırılıp raf sistemi ile değiştirileceği bir proje geliştirdiklerini açıkladı. iki kişilik elektrikli bir araç olan model. Raf sisteminin ağırlığının aracın yük taşıma kapasitesini geçmeyeceğini belirten Akman, şöyle devam etti:

"Bu raf sistemi teknolojik bir tasarım sistemi içinde tasarlandı. Bu teknolojilerden bazıları ışık sistemi, ağırlık sensörü ve sesli komut sensörleri. Yerleştirilecek sağlık malzemelerinin içeriği ise karşılığında biz belirliyoruz. Tepeden tırnağa hayatımızı değiştiren Kovid-19 için de bazı önlemler aldık.Sıcaklığı ölçmek için termal kamera koyduk.Ayrıca dezenfeksiyon tankı ve ultraviyole ışıklar ekledik. alışveriş merkezleri gibi çok seyahat eden insanlar maskesiz insanlara da maske verilebilir.Araç tüm bu özellikleri kullandığında ve bir hasta müdahale edip geri döndüğünde sadece yüzde 6 şarj düşüşü hesaplanır.Bu tasarımı harcamayı planlıyoruz. kamu ve özel sektör işbirliğindeki hayatımız. "

Birincisi Türkiye'yi uluslararası düzeyde temsil etmekten büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Akman, okulların isimlerini açıklayacakları için de gurur duyduklarını söyledi.

"Yoğun bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz" If

Arzu Sertifikalı projede 1 yıldır çalışarak, insanlara faydalı olabilecek bir fikir ürettiklerini söyledi.

Türkiye'nin önde gelen mühendislik fakülteleri, yer alan altı takımdan ilk üçe girdi, finaller ilk açıkladı Onaylandı, "Türkiye'de birincilikten çok mutluyuz ve gurur duyuyoruz. Yarışmanın dünya finalleri Aralık'ta yapılacak. 9. Okulumuzu her iki Türkiye'nin de dünya finallerinde temsil etmek için yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. İşimizi ekip olarak birlikte yapmamız bizim için bir avantajdı ama bu salgın nedeniyle dışarıda mümkün olmadı. ” bu etkinlikleri okulumuzdaki öğrenci atölyelerinde gerçekleştirin. "

Bunlara da Göz Atın

Dynabook ürünleri Türkiye’de satışa çıkıyor

Dynabook, Türkiye pazarına giriş yaptı. Dün internette düzenlenen etkinlikte yeni Dynabook ürünleri de sergilendi. Dynabook …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir