İzmir Depreminden Sonra Faylardan Sıcak Su ve Gaz Çıkışı Tespit Edildi

İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından Tuzla ve Gülbahçe fayında sıcak su, gaz çıkışı ve sıvılaşma izlerine rastlandığı açıklandı. Deprem karada olsaydı, etkisi çok daha yıkıcı olurdu.

Ülke olarak, AFAD'a göre 6,6, ABD ve ülkemizdeki birçok uzmana göre 6,9 – 7 büyüklüğündeki İzmir depreminde çok acı çektik. Yapılan açıklamalara göre 114 vatandaş öldü, toplam 1035 kişi yaralandı. 30 Ekim'de meydana gelen depremin ardından 45'i 4'ün üzerinde olmak üzere 1713 artçı sarsıntı kaydedildi. Günlerce tek yürek olduğumuz günleri geride bıraktık, enkazın altındaki her küçük sesi umarak. Arama kurtarma çalışmaları nihayet bitti ama görmek istemediğimiz pek çok üzücü haberi geride bıraktık.

Bu çalışmalardan sonra depremle ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. "Depremin Bayraklı çevresini neden etkilediğini bulduk." Depremin karada değil denizde faydası olduğunu söyleyen Sözbilir, bu depremden özellikle Bayraklı civarının etkilendiğini ve yapılan araştırmalar sonucunda iki sebep bulduklarını belirtti. Sözbilir'in açıklamaları şöyle:“O bölgenin etkilenmesinin başlıca iki nedeni var, biri zeminin zayıf olması, diğeri de binaların depreme dayanıklı olmaması. Zayıf zemin aslında inşaatta sorun çıkaracak bir şey değildir. İnşaatı zemini iyileştirdikten sonra yapsaydık aslında sorun olmazdı. Türkiye'de İzmir başta olmak üzere tüm illerde bu sorun var. Çünkü depreme dayanıklı binalar açısından binaya ne kadar önem verirsek o kadar yere de önem vermeliyiz. "

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir