BDDK duyurdu: uzaktan kimlik dönemi başlıyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan "Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Belirleme Yöntemlerine İlişkin Tebliğ Taslağı" yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Çünkü bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesi halinde banka çalışanı ve müşterinin kimlik tespiti için fiziksel olarak aynı ortamda bulunmasına gerek kalmayacaktır.
Kimlik ve ehliyet birleştirildi! İşte yapmanız gerekenler
BDDK uzaktan kimlik tespiti için harekete geçti!
Islak imza gerekliliği kaldırılacak ve kimlik tespiti; Video görüşmeleri veya diğer çevrimiçi iletişim kanalları aracılığıyla uzaktan gerçekleştirilecektir.

Bu uygulamanın uygulanması bankacılık işlemlerini çok daha rahat ve hızlı hale getirecek olsa da güvenlik önlemleri en üst düzeyde tutulmaya devam edecek. Müşteri ile yetkili kişi arasındaki görüntülü görüşmelerde güvenlik ve gizlilik seviyelerinin sağlanması zorunlu olacaktır.

Böylelikle herhangi bir bankanın müşterisi olmak isteyenler bu süreci 10 dakikada tamamlayabilecek. Kağıt ve belge kullanımı büyük ölçüde düşecekse maliyeti ortadan kalkacaktır.

Almanya, İspanya, Fransa ve yetkililer bu sistemin Estonya'da kullanıldığını söylediler, BDDK tarafından yapılan çalışmaların 2021 yılı sonunda tamamlanması tahmin ediliyor.

Türkiye '26 Haziran 2020 tarihinde 5411 sayılı Bankacılık Kanununda yapılan değişiklikle uzaktan kimlik tespitinin yolu tamamen dijital hale getirildi. Değişiklik kapsamında, bankalar ile müşterileri arasındaki ilişkilerin uzaktan iletişim araçları kullanılarak uzaktan yürütülmesi ve müşteri kimliğinin doğrulanmasına imkan veren yöntemlerle kurulacak sözleşmelerle düzenlenmesinin yolu.

Bunlara da Göz Atın

Xbox Series X ısınma sorunu ile gelebilir!

Xbox Series X çıkmadan önce oyun editörlerine ve yayıncılarına gönderildi. Bu insanlar konsol çıkmadan önce cihazı inceliyorlar ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir